Novinza.com, instagram hesabımız veya telefon ile sipariş hattımızdan satın almış olduğunuz ürünleri teslim aldıktan sonra iade edebilir ya da renk, beden ve aynı ürün ile değişimini talep edebilirsiniz.

İade ve değişim işlemleriniz, “Mesafeli Satış Sözleşmesi”nde yer alan Madde 5’deki “Cayma Hakkı” ve Madde 14’deki “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır.

(bkz. Novinza.com – Mesafeli Satış Sözleşmesi). Alt iç giyim, kişisel kullanıma özel ürünler, tüketici tarafından ambalajının açılmış olması halinde, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler ile kitap ürünleri ile kahve ve gıda ürünlerinin iadesi Cayma Hakkı süresi dahilinde de yapılmamaktadır.

Mobilya haricinde iade etmek ya da değişim yapmak istediğiniz ürünleri sadece anlaşmalı Kargo ile müşterilerimize özel Novinza İade Kodu aracılığı ile adres vermeden ücetsiz olarak gönderebilirsiniz.

İşbirliği yaptığımız diğer firmalardan Novinza ürünlerini almanız durumunda, ilgili firmanın iade ve değişim koşulları uygulanır.

İade süresinin sona ermesinden sonra, ürünün bir kusuru bulunuyorsa, garanti süresince, haklarınız devam eder.

Lütfen işbirliği yaptığımız diğer firmaların farklı iade ve değişim süreçleri olduğunu unutmayın. Talepleriniz için ilgili firmalar ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Bu Sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır.